Sun City Harriers 2015 Cross Country Meet Results

Sun City Harriers 2015 Cross Country Meet

Weather 60 degrees and clear / Distance 1 Mile / Little to no wind / Franklin Park

 

Pre-K to 2nd Grade Girls               

Place Name Time Team Grade
1 Joy Lally 7:37 SCH 2nd
2 Kate Mickelson 7:46 SCH 2nd
3 June Sawyer 8:41 SCH 2nd
4 Kennedy Day 9:05 SCH 2nd
5 Brenna Gamache 9:25 WV 2nd
6 Gabby Landvoy 9:51 WV 1st
7 Ellie Suhm 10:10 SCH 2nd
8 Rylie Clark 10:15 WV 2nd
9 Katherine Forsyth 10:25 WV 1st
10 Elizabeth Carroll 10:35 WV 2nd
11 Allison Teerink 10:37 SCH 1st
12. Jinger Homer 10:38 SCH 1st
13. Claire Branch 10:48 SCH 2nd
14. Anya O’Brine 10:57 WV 1st
15. Bridget McCoy 11:02 SCH 2nd
16. Ioanna Forsyth 12:19 WV Pre-K
17. Nora McCoy 12:20 WV 1st
18. Miriam Carroll 12:39 WV 1st
19 Abby Christianson 13:24 SCH Pre-K

Team Scores

1st: Sun City Harriers 17 points

2nd: Wenas Valley 38 points

 

Pre-K to 2nd Grade Boys               

Place Name Time Team Grade
1 Kian Compton 7:48 SCH 1st
2 Colton Worley 7:59 SCH 1st
3 Oliver Anderson 8:03 SCH 1st
4 Shephard Lally 8:14 SCH K
5 Matt Joiner 8:15 SCH 2nd
6 Kyle Blanchard 8:31 SCH 2nd
7 Milo Douglas 8:32 WV 1st
8 Amos Douglas 8:38 WV 2nd
9 Mack Stephenson 8:41 SCH 2nd
10 Brent Johnson 8:47 SCH 2nd
11 David Cardon 8:51 WV 1st
12 Lucas Suhm 8:57 SCH K
13 James Branch 9:08 SCH K
14 Casey Smith-Apperson 9:13 SCH 1st
15 Ryan Thompson 9:13 WV 1st
16 Noah Collins 9:17 SCH 1st
17 Madden Ray 9:24 SCH 2nd
18 Noah Gonzalez 9:32 SCH 1st
19 Caleb Kalombo 9:33 SCH 2nd
20 Ryan Shipley 9:36 WV 2nd
21 Asher Temple 9:54 WV 2nd
22 Orrin Gamache 10:05 WV K
23 Alonzo Yrigoyen 10:15 SCH 2nd
24 Henry Johnson 10:29 SCH K
25 Ethan Thomas 10:45 SCH 1
26 Nathan Lund 10:52 WV Pre-K
27 Jaxon Beck 11:42 SCH 2
28 Ethan Orily 14:58 WV K
29 Jonah Travespowers NT WV 2nd

 

Team Scores

1st: Sun City Harriers 15 points

2nd: Wenas Valley 48 points

 

3rd-5th Grade Girls          

Place Name Time Team Grade
1 Avery Hartman 6:50 WV 5th
2 Kieryann Mattson 6:57 WV 5th
3 Yobi Ruark 6:57 WV 4th
4 Anna Landroy 7:19 WV 4th
5 Bevani Yrigoyen 7:24 SCH 3rd
6 Olive Clark 7:24 SCH 3rd
7 Eliza Cardon 8:02 WV 3rd
8 Ella Steinhilb 8:05 SCH 4th
9 Hazel Douglas 8:06 WV 3rd
10 Jocelyn McCoy 8:10 SCH 3rd
11 Mary Mickelson 8:12 SCH 5th
12. Lucy Sawyer 8:17 SCH 4th
13. Erica Nass 8:17 WV 4th
14. Isabella Escamilla 8:18 WV 4th
15. Khalia Yrigoyen 8:26 SCH 4th
16. Madelynn Cardon 8:26 WV 5th
17. Hannah Rees 8:30 WV 4th
18. Charlotte Smith 8:32 WV 4th
19. Gwen Dawes 8:33 SCH 5th
20. Claire Emmans 8:46 WV 5th
21. Mackenzie Braegger 8:48 WV 4th
22. Cindy Nulsen 8:50 WV 5th
23. Abigail Cardon 8:53 WV 3rd
24. Natasha Kalombo 8:56 SCH 3rd
25. Nora Emmans 9:24 WV 3rd
26. Cadence Day 9:28 SCH 4th
27. Lizzie Beck 9:30 SCH 5th
28. London Queen 10:01 WV 3rd
29. Cassidy Smith-Apperson 10:09 SCH 5th
30. Addison Coley 10:47 SCH 3rd
31. Karis O’Brine 10:56 WV 3rd
32. Brenna Baker 11:02 SCH 4th
33. Audrey Harveaux 11:10 SCH 4th
34. Ava Christianson 11:29 SCH 3rd
35. Lauren Harveaux 12:10 SCH 5th

Team Scores

1st: Wenas Valley 17 points

2nd: Sun City Harriers 42 points

 

3rd-5th Grade Boys          

Place Name Time Team Grade
1 Nathan Stephenson 6:34 SCH 4th
2 Aiden Waddle 6:39 SCH 4th
3 Dallin Smith 6:40 WV 5thmccoy
4 Daniel Teerink 6:49 SCH 4th
5 Caleb Burton 6:54 SCH 4th
6 Nathan Johnson 7:09 SCH 5th
7 Jaden Gaudet 7:10 WV 4th
8 Cody Leaverton 7:14 SCH 4th
9 Nathan Shipley 7:14 WV 4th
10 Zachary Wagner 7:23 SCH 3rd
11 Spencer Johnson 7:32 SCH 4th
12 Jack Pietrusiewicz 7:46 SCH 5th
13 Will Adams 7:48 WV 4th
14 Cameron Teerink 7:52 SCH 5th
15 Tyler Welch 8:10 SCH 5th
16 Jacob Rettig 8:12 WV 5th
17 Sam Rettig 8:21 WV 3rd
18 Paul Lally 8:27 SCH 3rd
19 David Joiner 8:54 SCH 4th
20 Tristen Temple 9:00 WV 4th
21 Sean Mefford 9:23 SCH 3rd
22 John Curtis 9:51 SCH 3rd
23 Samuel Gonzalez 9:59 SCH 3rd
24 Isaac Thomas 10:12 SCH 4th

 

Team Scores

1st: Sun City Harriers 18 points

2nd: Wenas Valley 42 points

 

6th-8th Grade Girls          

Place Name Time Team Grade
1 Kara Mickelson 6:54 SCH 6th
2 Anna Emmans 7:10 WV 7th
3 Emma Christianson 7:32 SCH 7th
4 Julia Johnson 8:59 SCH 7th
5 Savannah Smith 9:02 WV 6th
6 Kaelyn Blanchard 11:12 SCH 6th

Team Scores

No team scored

 

6th-8th Grade Boys          

Place Name Time Team Grade
1 Shea Mattson 6:06 WV 8th
2 Cooper Quigley 6:10 WV 6th
3 Matthew Hernandez 6:33 WV 8th
4 Benicio Yrigoyen 6:53 SCH 6th
5 Bryson Braegger 6:54 WV 6th
6 Sam Rees 7:19 WV 6th
7 Orin Douglas 7:38 WV 6th
8 Caleb Stephenson 7:43 SCH 6th
9 David Queen 8:01 WV 6th
10 Jared Briggs 8:20 WV 6th
11 Colin Thomas 9:04 WV 6th
12 Noah Harveaux 10:30 SCH 6th

Team Scores

1st: Wenas Valley 15 points

Sun City, no score

 

Next week’s race is Saturday October 3rd—Sunfair Invitational

October 17th –Apple Ridge Invite (last race of regular season)

***For any Wenas Valley runners that would like to join Sun City for the post-season, the cost will only be $25 for Wenas Valley runners for the two postseason meets in Pasco (includes team t-shirt). If interested, please contact coach Matson.

November 14th USATF Association Championship in Pasco (Inland Empire Championships)

November 21st USATF Region 13 Championship in Pasco (Washington, Oregon, and Idaho) top five teams and top 30 individuals qualify for USATF cross-country nationals in Albuquerque, New Mexico December 12th.

December 12th USATF Cross-Country Nationals in Albuquerque New Mexico